هواوی درخواست پرداخت حق پتنت از شرکت‌ های آمریکایی کرده است. اولین شرکت در این زمینه، اپراتور همراه ورایزون خواهد بود.

 

هواوی نه تنها بزرگ‌ترین تامین کننده تجهیزات مخابراتی دنیاست، بلکه سومین سازنده بزرگ گوشی موبایل در دنیا نیز هست. همچنین این شرکت به یکی از پیشتازان پتنت (مالکیت ابداع) در سطح جهان تبدیل شده است. بر اساس اسناد رسمی منتشر شده از سوی هواوی درباره نوآوری و حق مالکیت، این شرکت در پایان سال 2018 میلادی در مجموع  87,805 پتنت را به نام خود به ثبت رسانده که 11,152 مورد آنها تنها در ایالات متحده آمریکا ثبت شده‌اند.

برای مطالعه بیشتر به ادامه مطلب سری بزنید...

 هواوی از سال 2005 میلادی بیش از 1.4 میلیارد دلار از محل حقوق مالکیت گردش مالی داشته است. همچنین برای استفاده قانونی از فناوری‌ها و ابداعات دیگر شرکت‌ها، هواوی بیش از 6 میلیارد دلار پرداخت کرده است که نزدیک به 80 درصد آن ها، مبدا آمریکایی داشته‌اند. با این حال امسال هواوی یک تغییر بزرگ به خود دیده و حالا خود در شرف دریافت حق استفاده از پتنت از شرکت‌های آمریکایی است. اواسط ژوئن گذشته، هواوی از  Verizon، بزرگ‌ترین اپراتور موبایل آمریکا خواست بابت استفاده از فناوری‌های به ثبت رسیده توسط هواوی، به این شرکت حق مالکیت بپردازد که ارزش آن بیش از 1 میلیارد دلار است. بنیان گذار هوآوی، رن ژنگفی در تشریح تقاضای هواوی از Verizon برای پرداخت 1 میلیارد دلار بر سر استفاده از پتنت های این شرکت، مدعی شد این مبلغ در مقایسه با آنچه که کوالکام از شرکت‌ها اخذ می‌کند، منصفانه است.

اخیرا بنیان گذار هواوی در یک مصاحبه به تشریح مطالبه 1 میلیارد دلاری این شرکت از Verizon پرداخته است. وی گفت:

هواوی در مجموع نزدیک به 90,000 پتنت دارد که بیش از 11,500 پتنت کلیدی آن در ایالات متحده به ثبت رسیده و دولت آمریکا درباره آنها، ما را به رسمیت شناخته است. آمریکا کشور قانون است و دولت آنجا بر سر پتنت ها به ما حقوق قانونی بخشیده است. حالا Verizon یک شرکت نقض کننده مجوزهای استفاده از پتنت هاست، مبلغ درخواستی ما معقول است و آنها باید عمیقا این موضوع را بفهمند. در مقایسه با کوالکام، ما بسیار با انصاف هستیم. مطالبه 1 میلیارد دلاری هواوی بر سر پتنت ها، مربوط به استفاده از آنها در طول پنج سال است که البته شامل 5G نمی‌شود و در آینده موضوع 5G نیز مطرح می‌شود.

 

در گذشته نه چندان دور، غالبا این شرکت‌های چینی بودند که مجوز استفاده از پتنت های آمریکایی را کسب می‌کردند ولی اکنون هواوی به جایگاهی در حوزه تکنولوژیک رسیده که شرکت‌ های آمریکایی مانند ورایزون باید به این شرکت حق بهره گیری از پتنت ها را پرداخت کند. باید دید واکنش شرکت‌ های آمریکایی به این موضوع چگونه خواهد بود.


منبع: رسانه کلیک