کیا سراتو

 

کیا موتورز همکاری خود با شرکت سایپا را قطع کرد. در همین راستا، تولید کیا سراتو نیز متوقف می شود تا ضربه دیگری به پیکر نیمه جان صنعت خودروی ایران وارد شود.

به نظر می رسد تحریم صنعت خودرو در بدترین شرایط ممکن قرار دارد. در حالی که در گذشته شاهد خروج بسیاری از شرکت ها مانند رنو و سیتروئن از بازار ایران بودیم، این بار کیا موتورز تصمیم به ترک ایران گرفته است. این شرکت کره ای به پیروی از تحریم های ایالات متحده آمریکا، همکاری خود را با شرکت سایپا قطع کرده است.

 

با توجه به توقف این همکاری، تولید کیا سراتو در ایران متوقف و خط تولید آن نیز جمع آوری می شود. اگرچه نمونه تولیدی این خودرو در مقایسه با نسخه وارداتی آن کیفیت پایین تری داشت، اما با یک خودرو کره ای و نه چینی ناشناس سر و کار داشتیم. این موضوع خود باعث می شد سراتو مونتاژ داخل را یک خودروی مناسب بدانیم.

قیمت خودروهای داخلی

چند هفته پیش شاهد اعلام قیمت جدید این خودروی سدان بودیم. علاوه بر این موضوع، در روزهای اخیر این خودرو در تمام طرح های فروش سایپا حضور داشته است.

 

با توجه به توقف تولید این خودرو، انتظار می رود قیمت آن در بازار با افزایش روبه‌رو شود. در گذشته شاهد چنین موضوعی برای خودروهای رنو در بازار ایران بودیم. توقف تولید یک خودرو و عدم واردات قطعات آن می تواند برای خریداران مشکلات متعددی ایجاد کند؛ با این حال به نظر می رسد مشتریان در ایران نظری برخلاف مشتریان در بازار جهانی دارند!